Šetřete na energiích a utěsněte svá okna před zimou. Při nákupu těsnění nad 2000 Kč získáte navíc dárek v hodnotě 239 Kč zdarma.

VŠE O TĚSNĚNÍ OKEN: PROČ BYSTE JE MĚLI KONTROLOVAT A MĚNIT

Kvalitní těsnění oken může snížit tepelné ztráty až o 10 %. Přesto co nejpečlivější ucpávání mezer mezi okny není to pravé ořechové. Jaké existují způsoby izolování oken a na co si dát pozor?

těsnění oken

Proč si pořizovat těsnění oken?

Nejčastějším důvodem, proč si pořizujeme těsnění do plastových oken, je průvan protahující se skrze okna. Chladivý vzduch je poznatelný na našem pocitu komfortu, zároveň dochází k tepelným ztrátám, kdy nedokážeme vytopit tak, abychom se cítili v místnosti delší dobu příjemně.

Ačkoli častým cílem uživatele je utěsnit okna kvůli tepelným ztrátám, často zapomínáme na důležitý faktor. Je totiž nutné, aby okna nepatrně protahovala kvůli potřebné cirkulaci vzduchu, což se kromě úpravy těsnění dá řešit i adekvátním seřízením oken. 

Je důležité si tuto skutečnost uvědomit zejména v místnostech, kde stojí používaná kamna nebo kde se topí plynovým kotlem. Instalace těsnění proti zimě a průvanu také ovlivňuje tlak uvnitř budovy, jenž ovlivňuje efektivnost větrání.

Vedle těsnění oken je nutné k udržení tepla řešit izolaci stěn a také řešit případnou vlhkost, díky níž můžeme často cítit pocit chladu i tam, kde je poměrně teplo.

I těsnění vyžaduje údržbu

Dveřní a okenní těsnění by se nemělo natírat nebo lakovat. Může pak ztratit své elastické schopnosti a bude k ničemu. Přesto byste měli na údržbu těsnění dbát. Během běžné údržby pantů a kování, jaké jsou nutné jednou ročně, je nutné promazat silikonovým olejem i těsnění. Pak si zachová své elastické schopnosti.

Vybíráme vhodný produkt

Dnešním standardem je víceřadé těsnění oken, ideálně třířadé. Počet těsnění se odvíjí často od počtu použitých skel. Dobře utěsněné okno chrání nejen před teplotami, ale také před hlukem. 

Těsnění do plastových oken se většinou nelepí, ale vkládá se do speciální drážky v okně. Je proto důležité správně zvolit tvar těsnění. Je možné objednat si několik kousků těsnění na zkoušku a utěsnit jedno okno, než objednáte těsnění pro celý byt.

 

Těsnění Vybírejte podle druhu oken

Těsnění bude fungovat v závislosti na celkovém stavu oken. Okna s deformovanými či pokroucenými rámy se zateplují komplikovaněji. Těsnění budeme také vybírat podle stáří oken. Plastová okna z devadesátých let již nesplňují podmínky, jež dnes na okna klademe; to, zda bude výměna těsnění fungovat, záleží na stavu rámu.

Odlišně se vybírají i těsnění u plastových balkonových dveří. Existuje totiž více způsobů otevírání. Odlišujeme tedy dveře otočné a dveře posuvné. Okno posuvných dveří se od rámu odtlačuje, čímž se eliminuje drhnutí.

Materiál vybírejte pečlivě

Při utěsňování plastových oken se používají speciální těsnící profily, které se vkládají přímo do drážek v plastových oken.

Nejčastěji se používají tyto materiály:

PVC patří mezi nejlevnější materiály. Má střední ozónuvzdornost a vysokou odolnost proti vodě. Materiál se však rychle ničí. 

Termoplastický elastomer má vysokou odolnost proti vodě, dobrou mrazu i teplovzdornost, poměrně slušně odolává oxidaci a má dobrou životnost.

EPDM, tedy již zmíněný etyleno-propylenovo-diamonomerický syntetický kaučuk), který je vynikající pro svou odolnost, vysokou mrazuvzdornost, izolační schopností i ozónuvzdorností. Jedná se o pryž s elastickými schopnostmi a “pamětí”, díky níž uchová svůj tvar po dlouhou dobu.

Silikon je patrně nejlepším materiálem pro těsnění oken, který můžete sehnat. Má vynikající schopnost odolávat vodě, teplu, ozónu, oxidaci, je také netečný vůči barvám. Silikon má velmi dobrou tvarovou paměť a jeho životnost dosahuje vynikajících výsledků. Výrobci deklarují až 20 let.