AKCE: S kódem "mojezaluzie" nyní 20% SLEVA na žaluzie na míru. Právě teď navíc doprava pro žaluzie ZDARMA.

KDY SPRÁVNĚ VYMĚNIT TĚSNĚNÍ, JAK NA TO A PROČ

Okenní těsnění sice dlouho vydrží, ale za určitých podmínek je potřeba jej vyměnit. Máte podezření, že vaše okna potřebují těsnění vyměnit? Přečtěte si, jak na to.

Většina těsnících panelů se vyrábí tak, aby vydržely izolovat alespoň deset zimních sezón. Nejkvalitnější okenní těsnění a dveřní těsnění se vyrábí z pryže, což je materiál, který velmi snadno odolává všem povětrnostním podmínkám. 

Pryžové těsnění oken a dveří je vysoce odolné vůči teplotním výkyvům, působením slunečního světa a dalším situacím, které mohou nastat, vstřebává také lehce ošetřující přípravky, které prodlouží jeho životnost. 

Levnější druhy materiálů mohou být znehodnoceny například celoročním působením slunečního záření a teplotních výkyvů, ale také špatnou prvotní instalací, poškození rámů v rozích a nekvalitní údržbou.

Kdy je potřeba vyměnit těsnění dveří oken?

Vlastnosti okenních rámů se časem mění. Materiál se ohýbá působením vnějších vlivů, a to zejména u dřevěných oken, která už mohou být ve špatné kondici. U plastových oken máme výhodu možnosti provést seřízení a upravit tak přítlak oken, pokud nám do bytu táhne. Nicméně pokud doma máte starší okna a jejich těsnění ztratilo své původní vlastnosti, není od věci uvažovat o jeho výměně.

Kromě vysokého věku může být příčinou znehodnocení těsnění také špatná údržba oken. Těsnění je důležité často čistit, a to ideálně speciálním přípravkem na okna a rámy, namísto tolik běžného saponátu na nádobí, který obsahuje tenzidy a může poškodit materiál. 

Občas je nutné okenní těsnění také namazat, nejlépe speciálním olejem na bázi silikonu, které zabrání přilepování a přimrzání těsnění k okennímu rámu nebo zpuchření a praskání. 

Existuje několik situací, kdy může za některými problémy stát nedostačující, opotřebované okenní a dveřní těsnění. Jedním z těchto případů může být hromadění kondenzátu na oknech. Kondenzát se hromadí tehdy, když nedostatečným zasazením těsnící klapky k rámu okna roste rozdíl mezi teplotami uvnitř okna a vně okna.

Opotřebení těsnící gumy se může v zimě projevit také tím, že okno při velmi nízkých vnějších teplotách zamrzá. Zamrzají-li vám okna, vyměňte těsnící profil.

Jak vyměnit těsnění v oknech?

Na e-shopu Správa oken prodáváme pouze okenní těsnění do drážky. To znamená, že není potřeba (není vhodné) ho lepit. Těsnění se vybírá podle profilu vašeho okna (tzn. velikosti drážky) a celé (ideálně bez stříhání) se instaluje do drážky. Kvalitnímu pryžovému těsnění pravidelným ošetřováním proti zestárnutí a popraskání, například naším silikonem na těsnění, výrazně prodloužíte životnost. 

Než těsnění zakoupíte, vždy se raději ujistěte, že máte to správné. Objednejte si vzorky zdarma a vyzkoušejte, jak těsnění sedí v drážce. Těsnění zatlačte do drážky a lehce zatáhněte. Uvidíte, zda těsnění v drážce drží. Nákup nového těsnění není možné měřit podle těsnění starého, protože časem mění tvar a vlastnosti. Pro pěsnější popis jak na to si přečtěte tento článek

Nevíte si rady? Objednejte si odborníka