Šetřete na energiích a utěsněte svá okna před zimou. Při nákupu těsnění nad 2000 Kč získáte navíc dárek v hodnotě 239 Kč zdarma.

KDY SPRÁVNĚ PŘILEPIT TĚSNĚNÍ, JAK NA TO A PROČ

Okenní těsnění sice dlouho vydrží, ale za určitých podmínek je potřeba jej vyměnit. Máte podezření, že vaše okna potřebují těsnění vyměnit? Přečtěte si, jak na to.

Většina těsnících panelů se vyrábí tak, aby vydržely izolovat alespoň deset zimních sezón. Nejkvalitnější okenní těsnění a dveřní těsnění se vyrábí ze silikonu, což je materiál, který velmi snadno odolává všem povětrnostním podmínkám. 

Silikonové těsnění oken a dveří je vysoce odolné vůči teplotním výkyvům, působením slunečního světa a dalším situacím, které mohou nastat. 

Levnější druhy materiálů mohou být znehodnoceny například celoročním působením slunečního záření a teplotních výkyvů, ale také špatnou prvotní instalací, poškození rámů v rozích a nekvalitní údržbou.

Kdy je potřeba vyměnit těsnění dveří oken?

Vlastnosti okenních rámů se časem mění. Materiál se ohýbá působením vnějších vlivů, a to zejména u dřevěných oken, která už mohou být ve špatné kondici. U plastových oken máme výhodu možnosti provést seřízení a upravit tak přítlak oken, pokud nám do bytu táhne. Nicméně pokud doma máte starší okna a jejich těsnění ztratilo své původní vlastnosti, není od věci uvažovat o jeho výměně.

Kromě vysokého věku může být příčinou znehodnocení těsnění také špatná údržba oken. Těsnění je důležité často čistit, a to ideálně speciálním přípravkem na okna a rámy, namísto tolik běžného saponátu na nádobí, který obsahuje tenzidy a může poškodit materiál. 

Občas je nutné okenní těsnění také namazat, nejlépe speciálním olejem na bázi silikonu, který je možné také použít na promazání pantů a kování. Kousky materiálu EPDM se k sobě mohou bez údržby přilepovat a následně se znehodnocovat. Už zmíněné seřízení oken může být také příčinou znehodnocení těsnění. Špatně seřízené okno může deformovat těsnící panel.

Existuje několik situací, kdy může za některými problémy stát nedostačující, opotřebované okenní a dveřní těsnění. Jedním z těchto případů může být hromadění kondenzátu na oknech. Kondenzát se hromadí tehdy, když nedostatečným zasazením těsnící klapky k rámu okna roste rozdíl mezi teplotami uvnitř okna a vně okna.

Opotřebení těsnící gumy se může v zimě projevit také tím, že okno při velmi nízkých vnějších teplotách zamrzá. Zamrzají-li vám okna, vyměňte těsnící profil.

Jak vyměnit těsnění v oknech?

Dřevěná okna lze izolovat do jisté míry jednodušeji. Existuje několik druhů silikonových bužírek, jejichž průměr a šířku určíte podle škvíry, již je nutné v okně pokrýt. Těsnění do oken přilepíte neutrálním silikonem. Je také možné sehnat samolepící pásek, který je mnohem jednodušší na aplikaci na dřevěný rám.

V plastových oknech se však většinou používají tzv. těsníci panely.  Je třeba říci, že existuje ohromné množství těsnících panelů, které se odlišují nejen izolačními vlastnostmi a materiálem, ale také druhem okna. Neplatí skutečnost, že by těsnění do oken do drážky plastových rámů bylo obecně libovolné. Vždy je třeba sledovat značku, typ a způsob, jakým je uchycen panel v rámu.

Těsnění se vkládá do tzv. funkční spáry. Existuje těsnění vnější a vnitřní, ale také těsnění středové, které ve funkční spáře vytváří kapsu, jež zabraňuje nejen pronikání tepla, ale také hromadění kondenzátu a nečistot ve funkční spáře.

Pro laika je náročné zvolit vhodný typ těsnění; přesto ne nemožné. V našem e-shopu si můžete zkusit objednat vzorek těsnění pro jedno okno, vyzkoušet jej a pokud bude těsnění vyhovovat, je možné objednat zbytek.

Pokud se vám do výměny na vlastní pěst nechce, je možné zavolat firmu, která okna nainstalovala, aby vám správné těsnění doporučila, nebo vám objednala technika, aby tuto výměnu provedl. Výměnu těsnění je v některých případech možné vyřešit pozáručním servisem.