🥶 Zima se blíží! 🌡️ Kvalitní těsnění šetrné k vašim oknům i výdajům za energie najdete v kategorii Těsnění.

VŠE O TĚSNĚNÍ OKEN: PROČ BYSTE JE MĚLI KONTROLOVAT A MĚNIT

Kvalitní těsnění oken může snížit tepelné ztráty až o více než 10 %. Rozhodli jste se utěsnit vaše okna? Pak jste tu správně. Přetěsnění oken může být snadné, ale je důležité vědět, na co si dát pozor. 

těsnění oken

Proč si pořizovat nové těsnění oken?

Nejčastějším důvodem, proč si pořizujeme těsnění do plastových oken, je průvan protahující se skrze okna. Chladný vzduch proudící přes neutěsněná okna je nepříjemný, ohrožuje naše zdraví a zároveň dochází k tepelným ztrátám, které pociťuje hlavně naše peněženka. Přetěsnění oken je rychlý a jednoduchý způsob, jak šetřit v zimě na energiích. 

Pokud okna správně utěsníme a necháme seřídit, další důležitou součástí je větrání. Ideálně si musíme v zimě vytvořit rutinu, kdy budeme každý den, nejlépe několikrát denně, pár minut intenzivně větrat. To je důležité nejen pro náš mozek, který se čerstvým vzduchem lépe okysličí a jednoduše lépe funguje, nebolí nás hlava a necítíme se ospalí, ale i pro naše plíce a zdravý životní styl. Pokud nevětráme, doma se nám drží vlhkost, která může způsobovat tolik nebezpečné plísně. Vždycky je ale lepší regulovat si větrání sám, než mít konstantní únik tepla, který nemohu ovlivnit. 

V zimních měsících je nejlepší větrat intenzivně a krátce - otevřu několik oken dokořán a nechám vyměnit vzduch v místnosti, co nejrychleji. V letních měsících mohu používat ventilaci či mikro ventilaci. Dobrou nápovědou může být náš vlhkoměr, jehož ručička vás upozorní, že vlhkost vzduchu v místnosti překročila zdravou hodnotu a měli bychom vyvětrat. 

 

I těsnění vyžaduje údržbu

Dveřní a okenní těsnění by se nemělo natírat nebo lakovat. Může pak ztratit své elastické schopnosti a bude k ničemu. Přesto byste měli na údržbu těsnění dbát. Během běžné údržby pantů a kování, jaké jsou nutné jednou ročně, je nutné promazat silikonovým olejem i těsnění. Pak si zachová své elastické schopnosti.

SILIKON NA TĚSNĚNÍ OKEN

Vybíráme vhodný produkt

Těsnění do plastových oken se nelepí, ale vkládá se do speciální drážky v okně. Je proto důležité správně zvolit tvar těsnění. Je možné objednat si několik kousků těsnění na zkoušku a utěsnit jedno okno, než objednáte těsnění pro celý byt.

 

Těsnění Vybírejte podle druhu oken

Těsnění bude fungovat v závislosti na celkovém stavu oken. Okna s deformovanými či pokroucenými rámy se zateplují komplikovaněji. Těsnění budeme také vybírat podle stáří oken. Plastová okna z devadesátých let již nesplňují podmínky, jež dnes na okna klademe; to, zda bude výměna těsnění fungovat, záleží na stavu rámu.

Odlišně se vybírají i těsnění u plastových balkonových dveří. Existuje totiž více způsobů otevírání. Odlišujeme tedy dveře otočné a dveře posuvné. Okno posuvných dveří se od rámu odtlačuje, čímž se eliminuje drhnutí.

Materiál vybírejte pečlivě

Při utěsňování plastových oken se používají speciální těsnící profily, které se vkládají přímo do drážek v plastových oken.

Ve Správě oken používáme pouze kvalitní, pryžové těsnění do drážky. 

EPDM pryž, tedy již zmíněný etyleno-propylenovo-diamonomerický syntetický kaučuk), který je vynikající pro svou odolnost, vysokou mrazuvzdornost, izolační schopností i ozónuvzdorností. Jedná se o pryž s elastickými schopnostmi a “pamětí”, díky níž uchová svůj tvar po dlouhou dobu.