AKCE: S kódem "mojezaluzie" nyní 20% SLEVA na žaluzie na míru. Právě teď navíc doprava pro žaluzie ZDARMA.

VÝMĚNA TĚSNĚNÍ PLASTOVÝCH OKEN: NÁKUP, MONTÁŽ A ÚDRŽBA

Nezapomínejte na výměnu okenního těsnění

Těsnění je sice málo viditelná ale velmi podstatná součást každého okna. Ve spoustě bytů a domů byla okna vyměněna za nová už před několika lety. Okna sice zůstávají pěkná a majitelé mají pocit, že si mohou tuto položku odškrtnout, ale i okna a balkónové dveře mají části, které se chovají spíše jako spotřební zboží. Jedná se převážně o okenní těsnění ale i některé části kování zejména rámové uzávěry (kameny). Těsnění dostává během zimy a léta zabrat od sluníčka, mrazu a povětrnostních podmínek, proto je nezbytné ho pravidelně kontrolovat, udržovat v kondici a také v případě potřeby vyměnit. Všem našim zákazníkům doporučujeme si před nákupem nechat zaslat vzorky těsnění zdarma.

Není to věc, kterou bychom dělali každý týden, takže je dobré se na to řádně připravit.

Máte dvě možnosti:

Výměna těsnění svépomocí:

Těsnění si můžete koupit u nás na e-shopu a svépomocí si ho i vyměnit. Těsnění máme celoročně skladem. K této variantě pro vás máme podrobný manuál, který vás provede všemi kroky od zaměření, přes nákup, k samotné montáži. Návod naleznete zde.

Je důležité zmínit, že u nás na e-shopu prodáváme pouze okenní těsnění do drážky. To znamená, že není potřeba (není vhodné) ho lepit. Těsnění se vybírá podle profilu vašeho okna (tzn. velikosti drážky) a celé (bez stříhání) se instaluje do drážky. Kvalitnímu pryžovému těsnění pravidelným ošetřováním proti zpuchření, například naším nanosilikonem, prodloužíte životnost až o polovinu.

Při nákupu těsnění nezapomeňte nejdřív objednat vzorky zdarma a vyzkoušet, jak těsnění sedí v drážce. Těsnění zatlačíme do drážky a lehce zatáhneme zda drží zámek těsnění v drážce. Je důležité zjistit, jaký má těsnění na okně přesah a jak naléhá na křídlo a rám a jak dobře mezeru mezi křídlem a rámem vyplní. Jednoduše doma pak zjistíte, které těsnění vám do okna padne a nemusíte mít strach, že byste objednali špatné zboží. Nákup nového těsnění není možné měřit podle těsnění starého, protože časem mění tvar a vlastnosti. 

Tip jednatele Správa Oken:

"Příliš vysoké těsnění brání ve správném dovření a vyvrací okno z pantů. Dochází k praskání celoobvodového kování. Než objednáte větší množství, zkuste nejprve vyměnit těsnění na nejmenším okně a zbytek materiálu objednejte následně, až si budete jisti výsledkem. Také je důležité dávat pozor, aby měla okna stejného výrobce. Zkoušíme tedy vzorky těsnění ideálně na všech oknech. V některých panelových i rodinných domech se okna měnila na etapy v rozmezí i několika let a nemusí být od stejného výrobce."

  

Výměna těsnění odborníkem:

Další možnost je si na výměnu případně i výběr zavolat odborníka, který s vámi zkonzultuje stav vašich oken, vybere správný profil těsnění a následně těsnění instaluje. V tomto případě nás kontaktujte a my vše zařídíme. Je to samozřejmě snazší cesta a na vás už pak připadá jen pravidelná kontrola a údržba. Pokud si máte v plánu koupit materiál sám a objednat si pouze montáž opět zdůrazňujeme, nezapomeňte si objednat vzorky těsnění zdarma.

V případě dobré péče o těsnění je výměna dlouhodobá investice, která šetří zdraví i peníze. Jak už jsme zmiňovali nanosilikon na těsnění oken nebo sada pro údržbu oken, ve které najdeme mimo jiné ošetřující ubrousky na těsnění, výrazně prodlouží životnost těsnění. Údržba ho ochrání před mrazy i intenzivním slunečním zářením. Těsnění zůstává pružné a mnohem déle si zachová tvar i těsnící vlastnosti.

  

Možnost výměny pomocí specialisty je také vhodná pro hromadnou montáž pro celé společenství vlastníků, firmy, výškové budovy a areály. Zvládnete tak zajistit výměnu ve všech oknech najednou a tím pádem je úspora na vytápění okamžitá. Ozvěte se nám ještě dnes.

Kdy je výměna těsnění nejlepší?

Výměna těsnění se dá provádět v podstatě od jara do podzimu, pokud možno ne v topné sezóně. V zimních měsících dochází k promrzání místnosti a velkému úniku tepla (výměna zabere nějaký čas). V našem manuálu se dočtete, že výměna probíhá při otevřeném či zcela vysazeném okně.

V případě urgence je ovšem lepší nečekat a hned jednat. Pokud vaše okna netěsní a domů vám táhne nepříjemný průvan, musíte topit více než jste zvyklí a doma stále nemáte komfort, není čas ztrácet čas. Objednejte si profíka hned.

Jednatel společnosti Správa Oken radí:

Na co si dát pozor:

“Těsnění nemusí být vždy původem průvanu nebo úniku tepla. Nenechte se napálit. Po celé ČR se rozmohly podomní nabídky na výměnu ještě zcela funkčního těsnění, které cílí hlavně na starší obyvatelstvo. Před výměnou musí proběhnout kontrola! Pokud je těsnění na dotek pružné a drží tvar, není popraskané nebo tvrdé, bohatě stačí okna správně seřídit a nastavit uzavírací čepy, které nejsou vždy z výroby správně nastaveny a problém s netěsností je zažehnán.”

Rozhodně nedoporučuji:

“Nelepte hobby těsnění na to stávající. Přivřením dochází ještě k většímu odtlačení křídla od rámu. Při otočení klikou do zavřené polohy čepy nezaklapnou za rámové uzávěry. Namáhají se rohové převody, které při větší síle mohou prasknout. Nejdůležitější ovšem je, že pak není okno bezpečně zavřené a může dojít k otevření průvanem nebo k cizímu vniknutí.”

Ať se rozhodnete pro jednu či druhou variantu a nebudete si vědět s čímkoliv rady, neváhejte nás kontaktovat. Rádi poradíme a doporučíme nejlepší řešení právě pro vás.