AKCE: S kódem "mojezaluzie" nyní 20% sleva na žaluzie na míru. Právě teď navíc pro žaluzie také doprava zdarma. 

Jaký je rozdíl mezi ventilací a mikroventilací? A proč přichází jejich čas?

Okenní ventilace je přirozeným způsobem, jak zajistit v interiéru přísun čerstvého vzduchu a zároveň se zbavit přebytečné vlhkosti. Moderní okna umožňují vedle plného otevření také větrání na ventilaci a mikroventilaci. Jaký je mezi nimi rozdíl? Kdy je používat a kdy se jim naopak raději vyhnout?

Kdy otevřít okno „na ventilačku”

Většina z nás někdy nechává okna takzvaně „na ventilačku”. Jde o způsob okenní ventilace, kdy klika směřuje nahoru a horní část okna je viditelně vyklopena. Tento druh větrání je vhodné využívat především v letních měsících, kdy pomáhá odvádět vlhkost a nevede ke zbytečnému ochlazování interiéru. Některé náhradní díly na plastová okna také umožňují regulaci stupně otevření.

Tradiční okno z moderního pouhým otočením kliky

Mikroventilaci nastavíte pootočením kliky na šikmo do polohy mezi „otevřeno” a „ventilace”. Okno pak sice působí jako zavřené, ale mezi okenním křídlem a rámem vznikne trocha prostoru pro proudění vzduchu. Okno tak vlastně přestane plně těsnit. Tento druh okenní ventilace připomíná způsob fungování tradičních oken, která zčásti propouštěla vzduch i zavřená. Nenechte se ale zmást! Okno ponechané na mikroventilaci sice vypadá jako zavřené, ve skutečnosti tomu tak ale není –⁠ kvůli tomu může být snadnější překážkou například pro zloděje nebo silný vítr.

Kdy se ventilaci a mikroventilaci vyhnout?

Na ventilaci i mikroventilaci určitě zapomeňte v chladných měsících. Dříve než dojde k dostatečné výměně vzduchu v místnosti, interiér vám zbytečně prochladne. Teplota půjde dolu, naopak účty za energie strmě nahoru. Ochlazují se také samotné části oken a jejich okolí, což může vést ke kondenzaci vlhkosti a následně i vzniku plísní. Při mikroventilaci může navíc dojít k namrzání kování a jeho poškození. Díky možnostem zakoupení náhradních dílů na plastová okna naštěstí takové poškození nemusí být definitivní. Tak jako tak je ovšem v chladných měsících nejlepší zvolit nárazové větrání, tedy 2-4x denně na několik minut okna zcela otevřít a poté opět zavřít.

A proč se právě teď blíží jejich doba?

Naopak v teplejších měsících nastává pro ventilaci i mikroventilaci ideální čas.
V době, kdy není naším hlavním cílem udržet v interiéru teplo, nechávají mnozí okno nastavené na ventilaci klidně celý den. To pomáhá odvádění vlhkosti a zajišťuje průběžný přísun čerstvého vzduchu. Především otevření okna na ventilaci tak může doplňovat intenzivní větrání, které je vhodné zařadit i v teplejších obdobích. 

Když to jde, ale dře

O okenní ventilaci teď sice víte vše potřebné, ale vaše opotřebovaná či poškozená okna vám nedovolují její možnosti využívat? Nezoufejte! Naše náhradní díly na plastová okna umožňují výměnu nefunkčních částí a zajištění bezproblémového otevírání vašich oken. Některé díly navíc po výměně či instalaci nejen že uvedou okna do původního stavu, ale mohou také obohatit jejich funkčnost nebo bezpečnost. Řeč je například o již zmíněném dílu umožňujícím různé stupně otevření okna, nebo třeba pojistkách proti chybné manipulaci při otevření okna.

Než nakoupíte potřebný náhradní díl, nezapomeňte zjistit, jaký typ kování mají vaše okna. Na kování je to většinou vyražené a jednoduše to zjistíte, když otevřete okno a podíváte se na nejdelší hranu křídla. Prodáváme značky Roto, Maco nebo Sigeniu.