AKCE: S kódem "mojezaluzie" nyní 20% SLEVA na žaluzie na míru. Právě teď navíc doprava pro žaluzie ZDARMA.

Jak seřídit okna?

V dnešním článku si přiblížíme téma seřizování oken. Povíme si, jak poznáte, že vaše okna seřízení potřebují. Ukážeme si způsoby řešení nejčastějších problémů a poradíme vám, kam se obrátit, pokud si na seřízení oken sami netroufáte. 

Seřízení oken jako součást pravidelné údržby

Správné seřízení oken je klíčové pro zajištění jejich funkčnosti, úspory energie a bezpečnosti. V ideálním případě, byste si měli nechat okna minimálně jednou ročně nechat zkontrolovat, promazat a seřídit odborníkem. To se netýká pouze starších typů oken. Právě naopak: i moderní plastová okna potřebují pravidelnou péči, aby vám sloužila co nejdéle. Seřízení plastových oken by proto stejně jako mytí oken mělo patřit k jejich pravidelné údržbě.

Jak poznám, že okno potřebuje seřízení akutně?

Existuje několik indikátorů, které naznačují, že vaše okna potřebují seřízení:

1) Obtížné otevírání nebo zavírání: Pokud je okno obtížné otevřít nebo zavřít, může být špatně seřízené.
2) Průvan a netěsnosti: Pokud cítíte průvan nebo zaznamenáte netěsnosti kolem okna, je možné, že okno nepřiléhá správně k rámu. Na vině může být ale také špatné těsnění.
3) Kondenzace a vlhkost: Nadměrná kondenzace na sklech může být způsobena špatným přítlakem okna.
4) Drhnutí o rám: Pokud okno při otevírání a zavírání drhne o rám, potřebuje seřídit.

Jak seridit okna_Sprava oken

Jak na seřízení oken

Na úvod bychom rádi upozornili, že tou nejbezpečnější variantou je zavolání zkušeného technika. Pokud jste z Prahy či okolí, můžete se obrátit přímo na nás. V případě, že se i přesto rozhodnete jednat takzvaně na vlastní pěst, následujte náš seznam níže. Jedná se o popis těch nejčastějších problémů a jejich řešení pro nejčastější typy oken.

Příprava:

1) Zkontrolujte okno: Před seřízením okna pečlivě zkontrolujte, zda není poškozené nebo zda není kování znečištěné. V případě potřeby okno očistěte měkkým hadříkem a případné nečistoty odstraňte.
2) Mazání: Pravidelně promazávejte kování oken speciálním mazivem pro zajištění hladkého chodu a dlouhé životnosti. Mazání je důležitým krokem údržby oken. Kromě promazání je vhodné také ošetřit těsnění speciálním silikonem.

Jak na to?

Představíme si řešení nejčastějších problémů. Rady níže platí pro většinu typů oken, ale některé typy to mohou mít jinak. Nezapomeňte, že není radno seřizovat okna v záruce – může dojít ke ztrátě záruky. V takovém případě seřízení rozhodně nechte odborníkovi. Ten se postará nejen o samotné seřízení, ale celkovou kontrolu a údržbu oken.

1) Výškové seřízení

Situace: Křídlo okna drhne svým horním nebo dolním okrajem o rám. Drhnutí probíhá rovnoměrně po celém horním nebo dolním okraji.
Řešení: Křídlo je potřeba výškově posunout nahoru nebo dolu.
Jak na to: Sundáme krytku dolního pantu. Ze shora do něj zasuneme imbus 4 mm. Otáčením doleva okno zvedáme, otáčením doprava okno naopak dostaneme níže (příklad pravého křídla).

Jak seridit okno_2_Sprava oken

2) Vyvěšené okno

Situace: Okno drhne při dolním okraji a zároveň nahoře nad klikou.
Řešení: Potřeba provést nastavení na tzv. nůžkách – na rohovém kování překrývajícím horní roh okna.
Jak na to: Okno otevřeme. Zevnitř na svislé části nůžek najdeme vstup pro imbus 4 mm. Utahováním šroubu přibližujeme horní roh okna blíže k rámu a tím snižujeme vyvěšení okna.

 Jak seridit okna_3_Sprava oken

3) Stranové seřízení

Situace: Okno drhne rovnoměrně po celé straně u kliky. Nebo rovnoměrně po celé straně u pantů.
Řešení: Je potřeba stranové seřízení na spodním závěsu.
Jak: Ze strany spodního pantu najdeme vstup pro imbus 4 mm. Při otáčení ve směru hodinových ručiček (utahováním) okno křídlo posouváme směrem do rámu, při pohybu proti směru hodinových ručiček (povolováním) okno posouváme směrem k protilehlému křídlu. (Příklad pravého křídla).

Jak seridit okno_4_Sprava oken

Funkčnost polohovací pojistky

Po jakémkoliv seřízení plastových oken je potřeba zkontrolovat, zda polohovací pojistka po zavření lehce nadzvedne okno.
K tomu má dojít díky dosednutí pojistky na protikus umístěný na protilehlém křídle. Pokud k tomu nedochází, je potřeba pojistku výškově posunout pomocí klíče Torx 15.
Pojistka pomáhá tomu, aby nedocházelo k vyvěšování oken.
Pokud by po seřízení okno nešlo otočit klikou, a tedy okno zavřít, důvodem většinou bývá, že pojistka je příliš vzdálená od protikusu na protilehlém křídle. A je potřeba okno stranově seřídit, viz stranové seřízení. Přiblížit křídla k sobě.

Odborník je jistota

Doufáme, že vám rady výše pomohou pochopit, jak lze vyřešit nejčastější problémy s neseřízenými okny. Nicméně tou nejjistější cestou je vždy zavolat zkušeného profesionála, který má s okny léta zkušeností. Jako třeba nás :-) Pod následujícím odkazem si můžete přečíst více o tom, jak probíhá naše návštěva, pokud si nás zavoláte na servis oken či seřízení. Kromě technika by k vám dorazila také naše pojízdná dílna. Neváhejte se na nás obrátit ani s jakýmkoliv jiným problémem týkajícím údržby oken nebo balkonových dveří, nebo náhradních dílů. Jsme tu pro vás! 

Jak seridit okna_5_Sprava oken