AKCE: S kódem "mojezaluzie" nyní 20% SLEVA na žaluzie na míru. Právě teď navíc doprava pro žaluzie ZDARMA.

Seřízení oken: proč okna potřebují pravidelnou údržbu?

Jsme zvyklí na čištění oken v běžném rozsahu; málokdy si však víme rady se samotným okenním kováním, jehož stoprocentní stav napomáhá nejen jednoduchému používání oken, ale také díky němu můžeme ušetřit velkou částku peněz za topení. Jak poznáme, že je potřeba okna seřídit?

Co je to celoobvodové kování?

Kování u oken umožňuje funkční používání oken. Tzv. celoobvodové kování, jakým bývají vybavena plastová okna, umožňuje otevřít okno v několika polohách, a to díky jedné jediné kličce. Kromě zavření a otevření můžete klikou okno nastavit do polohy ventilace a mikroventilace. Polohováním klikou do různých stran můžete zajistit různé varianty uvolnění křídla a otočením kliky svisle dolů zase uzamknete okno ze všech stran.

Tento mechanismus je praktický a bezpečný, na druhou stranu vyžaduje pravidelnou údržbu, mazání a seřízení oken

proc-serizovat-okna

První známky problémů

Zejména následující důvody vám mohou napovídat, že je potřeba provést servis oken. V některých případech může problém způsobit maličkost, nicméně přetrvávání problému i po odstraněním této drobnosti může vypovídat o tom, že vaše okna žádají seřízení. O jaké situace může jít?

Ztížený chod při otevírání a zavírání

První pochyby o správném provozu oken můžete mít v případě, že okno začne při otevírání a zavírání drhnout. Jakékoli ovládání se stává náročnějším. Než ale přivoláte technika kvůli seřízení, vyzkoušejte zvýšit péči o okna. Mytí okenních tabulí je standard, ale rámy a kování udržuje už málokdo.

Nezapomínejte okna pravidelně promazávat. Součástky, které o sebe třou, vyžadují vrstvičku plastického vaziva, jež tření usnadňuje. Hladkým skluzem se tyto součástky méně opotřebovávají a je tak možné předejít závažnějším poškozením oken, kvůli kterým by bylo nutné zavolat servisního technika a součástky vyměnit. Technik přesně určí příčinu poškození, závadné součástky vymění a okna seřídí tak, aby fungovala jak mají. 

Po nanesení maziva na pohyblivé části oken s nimi trochu zahýbejte, abyste měli jistotu, že se mazivo roznese po všech místech kde je třeba. Pokud ani toto řešení z dlouhodobého hlediska nepomáhá, je třeba seřídit okna.

Nedostatečné těsnění

Druhým problémem, se kterým se můžete setkat, je nedostatečné těsnění oken. Okno profukuje i při úplném zavření klikou (otočením směrem dolů). Tepelné ztráty mohou v tomto případě činit až 25 %, takže se vám nedoléhající okno může během topné sezóny velice prodražit.

Jako test správného těsnění můžete použít list papíru, který vložíte při zavírání mezi okno a rám jedním koncem ven a druhým dovnitř. Po zavření okna zkuste papír vytáhnout. U nedostatečně těsnících oken jde papír vytáhnout snadno. Pokud je to i váš případ, můžete nejprve zkusit těsnění a jeho okolí vyčistit.

Do značné míry může být nedoléhání oken způsobeno právě nečistotami na těsnění. Očištěné těsnění ošetřete silikonovým olejem nebo technickou vazelínou. Pokud i tak nebude okno ze všech stran doléhat, je potřeba seřízení oken.

Proč seřídit okna?

K uvolnění oken z původního nastavení vedou různé okolnosti. Mezi ně patří například hmotnost okenního skla, které při otevření prověšuje celé okenní křídlo. Svůj vliv má také sluneční záření ovlivňující vlastnosti plastu. Ať už k uvolnění oken došlo z jakéhokoli důvodu, vězte, že se jedná o přirozený jev a nutnosti seřízení oken se nedá zpravidla nijak předcházet.

Správně seřízené okno ze všech stran doléhá a snadno se ovládá. Neproniká jím ven žádné teplo. Díky správnému seřízení okno zase získá původní zvukově a tepelně izolační vlastnosti.

Servis oken je možné samozřejmě ve velkém rozsahu provést na vlastní pěst, nicméně je nejlepší ke všem úkonům (kromě promazávání a čištění) přivolat technika. Oko odborníka dokáže poznat, kdy stačí okna seřídit, případně jakým způsobem, ale také dokáže vybrat správné součástky k vyřešení právě vašeho problému.