AKCE: Pro nákupy nad 800 Kč nyní Zásilkovna na výdejní místo ZDARMA.

3 tipy, jak se v zimě starat o plastová okna

Moderní plastová okna mají mnoho výhod, kvůli kterým si získala oblibu uživatelů po celém světě. Pro to, aby plastová okna správně fungovala, je potřeba dbát na jejich údržbu. Jak se starat o okna, aby v bytě vytvářela příjemné klima a zároveň šetřila naši peněženku?

jak se starat o okna v zime

Dbejte na řádné mytí oken

Dříve než se pořádně ochladí, umyjte kompletně celá okna. Týká se to nejen skel, ale také rámů, které máme někdy tendence zanedbávat. Nezapomínejte ani na kování a hlavně na odtokové kanálky, kde se hromadí nečistoty, pak nemůže voda volně odtékat a hromadí se v rámu a může docházet k zatékání do místnosti.  

Dále je důležité omývání horní části okenního křídla, na kterou často zapomínáme. Právě zde se hromadí prach a nečistoty,  jež mohou způsobit to, že okno nepůjde lehce zavřít nebo že se znehodnotí kování.

Denně se snažte utírat vodu nakondenzovanou pod okny nebo na oknech. Kondenzát může na oknech zavinit vznik plísní. Pokud se tak již stalo, použijte vhodnou dezinfekci na plochy v domácnosti. Pozor však na kontakt přípravků s panty a celoobvodovým kováním, dochází k nežádoucí reakci a možné poškození dílů okna. 

Správně a pravidelně větrejte

Nejen životnost oken, ale i životnost vnitřních nástěnných nátěrů a naše zdraví ovlivňuje pravidelnost větrání.

To, že málo větráme, poznáme podle vody zkondenzované na parapetu a na oknech. V zimě však nepostačuje mikroventilace a ventilace; dlouhé průběžné větrání s malou intenzitou ochlazuje interiér a nemá na výměnu vzduchu žádný vliv. Větrejte proto vícekrát denně, a to krátce a intenzivně. Ideální je pro výměnu vzduchu vytvoření průvanu, pokud to vaše podmínky umožňují.

Častým a intenzivním větráním docílíte výměny vydýchaného vzduchu plného vzdušné vlhkosti za čerstvý a čistý vzduch.

V zimě, zejména během mrazů, má vnější vzduch dokonce vysoušecí efekt, proto pokud trpíte vysokou vzdušnou vlhkostí vzduchu, je větrání v mrazech ideální. I zde z více důvodů platí, že by mělo být co nejkratší a nejrychlejší.

Před větráním nezapomeňte ztlumit topení. Tak nejen ušetříte peníze, ale urychlíte proces větrání. Po vyvětrání zatopte a nebojte se i kvůli oknům topit častěji. Tepelná clona znemožňuje usazování kondenzátu na oknech.

Nezapomeňte na kování a seřízení oken

Vedle údržby rámů a tabulek myslete i na údržbu kování. Kování během mytí oken nevynechávejte, poté jej namažte. Kování by se měla alespoň jednou/lépe dvakrát ročně namazat vazelínou ve spreji, silikonovým olejem či speciálním olejem na okna. Silikonovým olejem je také možné ošetřit těsnění oken.

Nezapomeňte na seřízení oken

Během používání se křídla oken svěšují či jinak uvolňují a dochází tak ke špatnému dovírání oken, což lze seřízením upravit tak, aby neprofukovala.

těsnění-šetří-peníze_2_1800x1800Potřebu seřízení oken poznáte například tím, že okna nelze jednoduše zavřít, drhnou a obtížně se dotahují klikou. Seřídit okna zvládnete imbusem č. 4, a to nastavením v dolním pantu (nahoru/dolu/do stran) a horním pantu (do stran). Pokud si však nejste jisti - ozvěte se nám a poradíme.

Některá okna lze přepínat mezi letním a zimním režimem. Přepínání mezi těmito módy zvládnete sami (většinou klíčem č. 4).

  • Pro silnější přítlak otočte válcovým excentrickým čepem do vodorovné polohy (imbusem točte směrem k těsnění).
  • Pro slabší přítlak válcovým čepem točte do polohy svislé (imbusem naopak směrem od těsnění). V neposlední řadě nezapomeňte dotáhnout šrouby u kliky, otočte kryt a šroubovákem utáhněte šrouby ale s citem aby klika nepraskla. 

V případě, že je pro vás seřizování oken velké sousto, můžete si pozvat na tuto práci odborníka, servisního technika, který pozná, kdy a kde je potřeba správně otočit, aby vám okna v zimě sloužila tak, jak mají.