AKCE: Pro nákupy nad 800 Kč nyní Zásilkovna na výdejní místo ZDARMA.

6 nejčastějších mýtů o plastových oknech

Plastová okna jsou v tuzemsku hojně rozšířená oproti oknům s dřevěnými rámy. Mnoho lidí však odmítá jejich instalaci kvůli rozšířeným tvrzením, jež kolují jak mezi laickou veřejností, tak mezi prodejci. Projděme si některé z nich a řekněme si, která jsou lživá či nepřesná.

Mýtus: Plastová okna špatně větrají, v bytě pak vzniká plíseň

Dobře nainstalovaná plastová okna jsou takřka neprodyšná, pokud se pevně zavřou. Je pak nutné často větrat a stírat kondenzát ze skla, rámu a parapetů.

Pro průběžné větrání je možno využít mikroventilaci, při níž není okno otevřené, ale mezi okenním křídlem a rámem vznikne trocha prostoru pro proudění vzduchu. Dále je také možné okna povolovat a přitahovat; správné seřízení oken poznáte podle toho, jak se vám manipuluje s klikou. Pokud jde okno dovřít obtížně nebo nejde snadno otočit klikou, potřebují vaše okna seřídit.  Nicméně lze na oknech nastavit zimní a letní režim, který vlastnosti oken proměňuje žádoucím způsobem podle aktuálního období.

Mýtus: Plastová okna jsou bezúdržbová

Vyžadují sice menší péči, než okna dřevěná, ale ne úplně nulovou. Kromě okenních tabulek je nutné omývat rám i odtokové žlábky, které při znečištění mohou způsobit kondenzaci par na okenní tabulce nebo na parapetu, případně vznik plísní. Alespoň jednou ročně je nutné plastová okna seřídit. Existuje také možnost přepínání na letní a zimní režim, které vám mohou ovládání okna usnadnit.

mýty-okna

Mýtus: Okna z recyklovaného plastu nejsou kvalitní

Valná většina výrobců oken v EU recyklovaný plast k výrobě oken používá. Naplňují tím společenské zvyky, v jejichž rámci se společnosti snaží neplýtvat odpady a raději je znovu využívá. Naštěstí pro uživatele může recyklovaný plast dosahovat vyšších kvalit, než plast “čistý”. Materiál, který byl dříve už použit, se nazývá “regenerát”.

Nejčastěji se v tomto průmyslu jedná o zpracované odřezky prvotřídního materiálu, jehož množství je tak enormní, že by bylo škoda (a do jisté míry i proti pravidlům EU) jej vyhodit či zničit. 

Použití regenerátu mnoho výrobců z nějakých důvodů tají, přitom jej používá téměř většina z nich. Mýtus o nižší kvalitě recyklovaného plastu někteří z nich dokonce šíří. Pravdou však je, že okna z recyklovaného plastu jsou vysoce kvalitní a rozdíl oproti jiným uživatel nepozná.

Mýtus: Silnější profil oken a více komor zajišťuje lepší termoizolační schopnosti

V dobách minulých se profily plastových oken dělily na třídy A a B podle tloušťky vnější stěny.

U typu A šlo o tloušťku 3 mm, u typu B o tloušťku 2,7 mm. Řešil se také počet komor a rohová pevnost.

V současnosti se nejedná o důležitá kritéria a při posuzování oken z hlediska norem se na ně nepřihlíží. S narůstající stěnovou hloubkou automaticky stouply tyto hodnoty a namísto třídy se přihlíží k hodnotě součinitele prostupu tepla okenním rámem Uf.

Čím nižší je tato hodnota, tím lepší termoizolační schopnosti okno má. Díky vývoji plastových materiálů dávno také neplatí, že silnější profily jsou odolnější vůči ohybu. Celkovou stabilitu a pevnost profilu určuje jeho celkové řešení.

Mýtus: Plastová okna praskají a žloutnou

Tento mýtus se zdá být pravdou v případě, že váš dodavatel plastových oken použil nekvalitní laciné materiály.

Kromě barvy jsou však ohroženy i další kvality plastových oken. Nechejte si dodavatelem / montážní firmou potvrdit kvalitu a dokumentaci původu. Kupujte okna pouze u renomovaných značek. Nesnažte se ušetřit na materiálu, který může mít i jinak odlišné vlastnosti oproti kvalitním oknům, než je jen barva.

Mýtus: Nepotřebuji montážní firmu, okna si nainstaluju svépomocí

Šikovný kutil toto jistě dokáže. Za takovou instalaci vám však nikdo neručí; a co víc, v případě poruchy či jiného poškození oken se neodborným zásahem (za nějž se dá laická instalace považovat) se zbavujete záruky, která může být až pětiletá.

Zvažte sami, zda se vám takové riziko vyplatí. Navíc odbornou instalací získáváte možnost spolupráce s odborným autorizovaným servisem, díky kterému vám mohou být opraveny některé druhy závad i bezplatně a ve zkrácené čekací době.