🥶 Zima se blíží! 🌡️ Kvalitní těsnění šetrné k vašim oknům i výdajům za energie najdete v kategorii Těsnění.

Jak se starat o plastová okna: praktický seznam na celý rok

Během změn ročních období se mění jednotlivé kroky údržby, které je nutné oknům poskytnout, aby zůstala stále funkční. Projděme si, jak se starat o plastová okna během celého roku. 

Celoroční péče o okna

Níže uvedené činnosti je nutné kontrolovat průběžně během celého roku. Dodržováním tohoto seznamu zabráníte poškození nejen oken ale i celé stavby.

Mytí skel a rámů

Jarní sluneční paprsky nám ukážou, jaké šmouhy a nečistoty nadělala zima. Jakmile se oteplí, je možné umýt okna včetně rámů. Vlivem UV záření se může na oknech prach a pyl nenávratně podepsat, proto s očistou neotálejte. Na jaře nastává specifická situace kvůli pylům, které zanáší okna intenzivněji než jindy. 

celorocni-pece-o-okna-clanek

K mytí a leštění oken používejte látky určené výhradně na sklo. Nepoužívejte abrazivní čistící prostředky, ale ani hadříky a houbičky, které by mohly sklo poškrábat. Ideální je jelenice a kuchyňské utěrky. Ačkoli existují lidé, kteří by dali ruku do ohně za použití novin na leštění, tiskařská barva dokáže v kombinaci s chemickými přípravky znečistit okenní rámy.

Čištění odvodňovacích kanálků a funkčních spár

Zanesené odvodňovací kanálky mohou způsobit hromadění vody/ kondenzátu v rámech oken. Proto byste měli odvodňovací kanálky pravidelně čistit. 

Kontrola těsnění

Během zimního období dostává těsnění dost zabrat. Proto byste měli gumové těsnění řešit nejen na jaře, ale hlavně předtím, než se ochladí, to znamená na podzim. Těsnění plastových oken je dobré ošetřit přípravkem na těsnění. Díky nim v zimě nepřimrzá a zůstavá déle v kondici.

Pečlivý výběr sezónní výzdoby

Ať už přemýšlíte nad vánoční, velikonoční nebo jinou sezónní výzdobou, dávejte si pozor na výzdobu, která se uchycuje pevně. Vyhýbejte se zvláště výzdobě, kterou je nutné na okna lepit. Taková výzdoba se obtížně odstraňuje. Největší komplikací bývá lepící páska, jejíž lepidlo vlivem slunečního záření může změnit své vlastnosti.

Zvláštní péče na jaře

Vedle běžné údržby plastových oken dbejte vyšší důraz na:

Omývání pylu

Dlouhodobé znečištění může zanechat na rámech a dalších částech oken trvalé (zejména estetické) následky, proto myjte hlavně světlé okenní rámy během pylové sezóny. 

Kontrola a ošetření těsnění

Zkontrolujte stav okenního gumového těsnění a řešte případné nedostatky, které je nutné do další sezony vyřešit. Těsnění očistěte a ošetřete speciální impregnací.

Kontrola kování

Zkontrolujte také okenní kování, které může být v některých místech povolené a drhnout. Vnímejte také to, jestli okna nepotřebují seřídit. Poznáte to podle toho, jak snadno se manipuluje s klikou. Pokud se okno otevírá a zavírá obtížně, okna seřiďte, nebo si pozvěte servisního technika, který se o to postará. 

Přenastavení na letní režim

Některá plastová okna umožňují přepínání oken na letní a zimní režim. Koncem jara tak můžete učinit. Toto nastavení napomáhá správné cirkulaci vzduchu během daného období. Letní režim nastavíte tak, že "čudlík" na kovovém rámu otočíte do polohy “vodorovně”.

Zvláštní péče v létě

Při údržbě oken nezapomínejte zejména na následující:

Péče o venkovní žaluzie a jejich aktivní používání

Venkovní žaluzie jsou nejefektivnějším způsobem, jak se chránit před výhní i v interiéru. Začátkem období proto zkontrolujte funkčnost svých venkovních žaluzií. Aktivním používáním venkovních žaluzií chráníte i okna a snižujete tím jejich možnost opotřebování.

Čištění odvodňovacích kanálků

Ačkoli je údržba odvodňovacích kanálků nutná celoročně, v létě se kanálky zanášejí patrně nejvíce; a to kvůli tomu, že jsme zvyklí více větrat. Proto se do okenních spár dostává více prachu a nečistot, včetně hmyzu, který uvízne v mikro ventilaci. Usnadníte si tak práci v období, kdy začnete instinktivně větrat méně (s příchodem letních měsíců). 

Čištění rámů a skel


I v létě platí, že vlivem UV záření mohou na skle i rámech lépe ulpět nečistoty. Zabraňte tomu pravidelným mytím okenních tabulí i rámů.

Větrejte správně

Pro větrání během léta se doporučuje větrat skrze tzv. mikro ventilaci, kterou nastavíte otočením kliky na šikmo do polohy mezi “otevřeno” a “ventilace”. POZOR Při odchodu z bytu nenechávejte okna na ventilaci ani na mikro ventilaci, hrozí vyvrácení okna větrem/průvanem nebo vypáčení lupiči.

Zvláštní péče na podzim

Během údržby a čištění oken nezapomínejte na následující:

Přenastavení na zimní režim

Koncem podzimu, když se začne ochlazovat, můžete okna přenastavit na zimní režim (otočením knoflíků na kovovém rámu nebo jejich značky do svislé polohy). Díky tomu zabráníte tepelným ztrátám během zimy. 

Čištění odtokových kanálků

Opět zkontrolujte, zda vnitřní strana rámu neobsahuje nějaké nečistoty, aby kondenzát nevytékal na vnitřní parapet. Vyčistěte prach i mrtvý hmyz. Díky tomu si budete ve dnech s  nižší četnosti větrání jistí, že se vám nebude v rámu hromadit kondenzát, jenž má za vinu plíseň okolo okenních rámů.

Údržba kování a těsnění

Zvláště pokud jste tak neučinili na jaře, očistěte kování i těsnění plastových oken a ošetřete je přípravky na bázi silikonu. Díky tomu předejdete možným komplikacím v době, kdy bude venku opravdu zima a oprava či údržba oken může být poněkud nepříjemná.

Zvláštní péče v zimě

Pravidelné větrání

V zimě se doporučuje větrat krátce a intenzivně, a to několikrát denně. Zajistíte rychlou výměnu vzduchu za čerstvý. Mráz má taktéž schopnost vysoušet, proto tak můžete snížit vlhkost vzduchu způsobenou dýchání v uzavřeném prostoru. Větráním ihned po probuzení zabráníte vzniku většího množství kondenzátu a není třeba utírat okna.

Stírání kondenzátu

Pokud se přece jen v okolí oken nahromadí kondenzát, je nejlepší jej setřít, abyste předešli vzniku plísní, které mohou způsobit zdravotní obtíže. Nejvíce vody se hromadí v rozích okenních tabulek a také v odtokových žlábcích. S tím si však okna spolu s fyzikálními zákonitostmi poradí sama.

Vytvořte tepelnou clonu

Vliv vlhkosti (včetně tvorby kondenzátu a plísně) dokáže zásadně ovlivnit vytvořená tepelná clona. Tu můžete vytvořit umístěním radiátoru pod okno. Vyhříváním okenních tabulek a rámů zabráníte nepříjemnostem.