AKCE: Pro nákupy nad 800 Kč nyní Zásilkovna na výdejní místo ZDARMA.

JAK NAINSTALOVAT ZÁPADKU NA BALKONOVÉ DVEŘE

jak nainstalovat zapadku

Balkonová západka je součást balkonových dveří, která zabraňuje samovolnému otevírání dveří. Jejím účelem je ochrana majetku a ochrana před povětrnostními vlivy zvenčí. Kvalitní západka na dveře by měla zvládat odolávat poryvu větru.

Při výběru západky na balkonové dveře se ohlížejte na dodržení standardů kvality, na odolnost materiálu a stupeň odolnosti proti opotřebení. Pro uživatele je důležitá také přijatelná cena, ale není vhodné kupovat nejlevnější druh západky.

V současnosti západky také zároveň splňují podmínku snadného otevírání dveří zevnitř i zvenčí. Kvalitní výrobek by měl vydržet asi 20 000 otevření a zavření dveří.

Druhy balkónových západek

Balkónové západky se vyrábějí zejména ve třech formách upevnění:

  1. magnetické. Tento druh západky známe z dvířek kuchyňských linek. Skládá se ze dvou částí, z nichž je jedna kovová a druhá magnetická;
  2. válečkové. Kovový váleček je umístěn v kovové krabičce a přichycen pružinkou. Na okraji křídla se v úrovni kliky pohybuje a zapadá do drážky v kování na rámu. Mechanismus válce je spolehlivý, nedochází snadno k opotřebení;
  3. fale (mechanická západka). Tradiční balkonová západka, při níž je nutné k uzavření použít mírnou mechanickou sílu. Jinak funguje podobně, jako válcová západka. Namísto válečku se do kování zachytává trojúhelníkový pružinový mechanismus.


Jak je možné západku poškodit?

Západku je nutné vyměnit v případě, že je její část poškozená. Balkonové dveře se těžko zavírají nebo se samovolně otevírají. Poškození také být způsobeno mechanicky, například snahou o násilné vniknutí. 

Výměnou západky zajistíte bezpečnost své domácnosti, můžete předejít zraněním spojeným s pohybem dětí či zvířat po balkoně nebo průniku nežádoucích vlivů do bytu (například cigaretového kouře nebo průvanu).

 

Magnetická západka na balkonové dveře - jak ji vyměnit

  1. Budete potřebovat šroubováky dle typu šroubů (max 19 mm) a ideálně vrtačku. Nejprve odstraňte starou rozbitou západku. Dále je nutné připevnit kovovou část k rámu dveří. Stačit by měly vruty o délce 25 - 30 mm. 
  2. Magnetickou část zařízení nyní přichytíme ke dveřím. Nejdříve musíme zjistit přesný bod fixace. Je možné okno přivřít a bod fixace zaznačit.
  3. Nejprve můžete zajistit horní šroub a zjistit, zda mechanismus sedí a hladce se zavírá.
  4. Poté došroubujte celý mechanismus.