AKCE: Právě teď Zásilkovna na výdejní místo ZDARMA pro nákupy od 700 Kč. Lze využít na menší balíky do 5 kg.

JAK NAINSTALOVAT ZÁPADKU NA BALKONOVÉ DVEŘE

jak nainstalovat zapadku

Balkonová západka je součást balkonových dveří, která zabraňuje samovolnému otevírání dveří. Jejím účelem je ochrana majetku a ochrana před povětrnostními vlivy zvenčí. Kvalitní západka na dveře by měla zvládat odolávat poryvu větru.

Při výběru západky na balkonové dveře se ohlížejte na dodržení standardů kvality, na odolnost materiálu a stupeň odolnosti proti opotřebení. Pro uživatele je důležitá také přijatelná cena, ale není vhodné kupovat nejlevnější druh západky.

V současnosti západky také zároveň splňují podmínku snadného otevírání dveří zevnitř i zvenčí. Kvalitní výrobek by měl vydržet asi 20 000 otevření a zavření dveří.

Druhy balkónových západek

Balkónové západky se vyrábějí zejména ve třech formách upevnění:

  1. magnetické. Tento druh západky známe z dvířek kuchyňských linek. Skládá se ze dvou částí, z nichž je jedna kovová a druhá magnetická;
  2. válečkové. Kovový váleček je umístěn v kovové krabičce a přichycen pružinkou. Na okraji křídla se v úrovni kliky pohybuje a zapadá do drážky v kování na rámu. Mechanismus válce je spolehlivý, nedochází snadno k opotřebení;
  3. fale (mechanická západka). Tradiční balkonová západka, při níž je nutné k uzavření použít mírnou mechanickou sílu. Jinak funguje podobně, jako válcová západka. Namísto válečku se do kování zachytává trojúhelníkový pružinový mechanismus.


Jak je možné západku poškodit?

Západku je nutné vyměnit v případě, že je její část poškozená. Balkonové dveře se těžko zavírají nebo se samovolně otevírají. Poškození také být způsobeno mechanicky, například snahou o násilné vniknutí. 

Výměnou západky zajistíte bezpečnost své domácnosti, můžete předejít zraněním spojeným s pohybem dětí či zvířat po balkoně nebo průniku nežádoucích vlivů do bytu (například cigaretového kouře nebo průvanu).

 

Magnetická západka na balkonové dveře - jak ji vyměnit

  1. Budete potřebovat šroubováky dle typu šroubů (max 19 mm) a ideálně vrtačku. Nejprve odstraňte starou rozbitou západku. Dále je nutné připevnit kovovou část k rámu dveří. Stačit by měly vruty o délce 25 - 30 mm. 
  2. Magnetickou část zařízení nyní přichytíme ke dveřím. Nejdříve musíme zjistit přesný bod fixace. Je možné okno přivřít a bod fixace zaznačit.
  3. Nejprve můžete zajistit horní šroub a zjistit, zda mechanismus sedí a hladce se zavírá.
  4. Poté došroubujte celý mechanismus.