AKCE: S kódem "mojezaluzie" nyní 20% sleva na žaluzie na míru. Právě teď navíc pro žaluzie také doprava zdarma. 

7 způsobů, jak ušetřit na vytápění a nezmrznout

ŠETŘÍME NÁKLADY NA VYTÁPĚNÍ, 7 RAD JAK NA TO

 

Zima se nenápadně vkrádá do našich domovů a náklady na vytápění jsou čím dál větší. Pojďme se podívat, jak několika jednoduchými pravidly ušetřit velké peníze.

I. ODVZDUŠNĚTE ÚSTŘEDNÍ TOPENÍ

Zdá se vám, že váš radiátor netopí, špatně funguje, topí jen v určitých částech nebo začne být vlažný až od vyšších stupňů? Máte pravděpodobně zavzdušněné topení.

Máte dvě možnosti, zavolat topenáře, který vám topení odvzdušní nebo se do toho pusťte sami. Není to složité. Nejdříve je potřeba pořídit odvzdušňovací klíč, který koupíte v železářství. Pusťte topení naplno, půl hodiny počkejte a klíčem uvolněte ventil. Je dobré mít na podlaze připravený hadr, který zachytí unikající vodu. Po několika chvílích syčení a prskání bude vaše topení jako nové.

 

II. POŘIĎTE SI TERMOSTAT, HLINÍKOVOU FÓLII A VENTILÁTOR 

V bytech a cihlových domech uniká teplo do zdí. Panel a cihly teplo pohlcují. Chytré řešení je pořídit si za radiátor levnou hliníkovou fólii, která odráží teplo zpět do místnosti. Hliníkové fólie se dají pořídit za pár stovek a dokáží ušetřit až tisíce korun. Dalším chytrá vychytávka je termostat. Když netopíte, neutrácíte. Je to jednoduché. Trávíte doma pouze 8 hodin denně? Nevadí, nemusíte topit po celý den nebo přemýšlet: „Vypnul jsem ráno topení?“ S termostatem si jednoduše nastavíte plán vytápění na celý den a nemusíte se dál starat o regulační kohouty. Dobrý pomocník pro šíření tepla do celého bytu je taky větrák nebo ventilátor umístěný nad ústředním topení.

 

III. UTĚSNĚTE A OPRAVTE OKNA A DVEŘE PŘED ZIMOU 

Kvalitní funkční těsnění mohou zvýšit teplotu až o 2 stupně. Okna a balkónové dveře bývají nejslabším článkem v místnosti. O tom, jaké těsnění koupit, jak ho správně instalovat a ošetřovat jsme již psali v článku Nezapomeňte na těsnění. Najdete tam návody na zaměření okna a samotnou instalaci těsnění. Ne vždy je to jen o těsnění, někdy je potřeba okno seřídit, ošetřit kování, vyměnit kliku atd. Obraťte se na svého technika, který zajistí údržbu oken nebo kontaktujte naše odborníky, kteří vám vždy rádi pomohou.

 

IV. VYBAVTE VÁŠ DOMOV HŘEJIVÝM TEXTILEM 

Načechrané polštáře, těžké závěsy před okny a dveřmi, deky, běhouny, huňaté koberce a čaj s rumem. To vše nejen že navodí pocit teplejšího prostředí, ale závěsy na oknech a dveřích zajistí, že vám domů nepotáhne a chlupatý koberec nebo předložka zase odizoluje studenou podlahu. Pocitově také můžete zvýšit svou tělesnou teplotu použitím teplých barev v interiéru jako je žlutá, červená nebo oranžová. 

 

 V. ZVYŠTE SVŮJ OSOBNÍ POCIT TEPLA, OTUŽUJTE SE A ZAJDĚTE DO SAUNY

Lidé mají tendence vytápět tak, aby i v zimě mohli doma sedět v šortkách. To není ideální hned z několika důvodů. Když jsme zvyklí na vysoké teploty ve vnitřních prostorách, venku je nám o to větší zima a jsme náchylní na nachlazení. Raději se přioblékněte a doma udržujte teplotu mezi 20-22 stupňů. Je to zdravé pro vás i vaši peněženku. Pravidelné otužování a návštěva sauny prokrví celé vaše tělo a zvýší pocit tepla.

 

 VI. NEBLOKUJTE TOPENÍ NÁBYTKEM, ZÁVĚSY ANI PRÁDLEM 

Před topením ani nad ním by neměla být žádná překážka, která by omezovala proudění teplého vzduchu do místnosti. Prádlo sušte na sušáku a záclony a závěsy mějte vždy jen do výšky vašeho okna.

 

 VII. ZAVÍREJTE DVEŘE A ZVLHČUJTE VZDUCH

Čím větší prostor tím méně tepla. Zamezte unikání tepla do místností, ve kterých se momentálně nejste. Reálná a pocitová teplota jsou dvě velmi odlišná měřítka. Reálná teplota je ta, co vám ukáže teploměr, na pocitové teplotě záleží vaše osobní pohodlí a krom teploty počítá také s vlhkostí vzduchu. Vyšší vlhkost lépe přenáší teplo proudící od radiátoru. Nejen že bude v místnosti tepleji, ale bude se vám také lépe dýchat. Pamatujte však že vlhkost vzduchu by neměla přesáhnout 55 %, proto pokud chceme zvlhčovat měli bychom pořídit také vlhkoměr. Jak se říká všeho s mírou, nadměrná vlhkost v místnosti totiž způsobuje plíseň, rosení oken a dýchací potíže.