AKCE: Pro nákupy nad 800 Kč nyní Zásilkovna na výdejní místo ZDARMA.

Návod: Výměna silonové struny u žaluzie

Jak opravit silon u žaluzie?

Praskla vám silonová struna (průhledné lanko) u horizontální žaluzie? To je běžná porucha, na kterou si můžete ale nemusíte volat technika. Pojďme se podívat, jak vyměnit strunu svépomocí.


Co budu potřebovat:

Tip od Petry ze Správa Oken:


Nedoporučujeme používat jiné náhradní díly než produkty přímo na žaluzie. Například rybářský vlasec je uzpůsoben tak, aby vydržel v tahu. Silonová struna na žaluzie má jiné fyzikální vlastnosti, například odolnost proti tření.

   1. Připravíme si veškeré pomůcky k ruce.   2. Odstraníme krytku na straně profilu žaluzie, kde je lanko přetržené.   3. Šroubovákem nebo jiným nástrojem odklopíme pohyblivou část, pod kterou je silonová struna schovaná.


   4. Opatrně vytáhneme strunu ze spodní lišty, profilu (horní lišta žaluzie) a jednotlivých lamel. (Vytáhneme lanko z žaluzie.)

   5. Odmotáme dostatečný kus nové silonové struny a začneme pomalu zasouvat strunu do spodní lišty žaluzie, lamel a nakonec do spodního dílu profilu žaluzie.

   6. Když se dostaneme k profilu žaluzie a provlékneme strunu zespodu lišty, otočíme si žaluzii tak, abychom na ni viděli z druhé strany (shora).
    Na konci profilu je plastový díl (vedení řetízku a fixace struny), který když se povytáhne, objeví se dva otvory. Silonovou strunu k žaluzii protáhneme bližším otvorem tam a druhým zase zpátky. Nakonec strunu protáhneme třetím otvorem, necháme přesah alespoň 5 cm.

    |   7. Silon zafixujeme pohyblivou částí, kterou jsme v kroku č. 3 odklopili. Profil zasuneme (zavřeme). Na profil ještě nedáváme zpět krytku, ta přijde až nakonec.   8. Nyní se přesuneme ke spodní části struny. Připevníme profil žaluzie zpět na okno a zajistíme fixačním kolíčkem. Pokud ho máme, můžeme použít starý, pokud se fixační kolík k žaluzii zlomil nebo ztratil, za pár korun pořídíme nový.
    Na konci struny uděláme uzlík, který pomocí kombinaček pořádně dotáhneme. Konec struny zasuneme do dírky v křídle okna a fixační kolíček i s uzlíkem zamáčkneme. Kolíček přidržíme a strunu ještě pečlivě natáhneme.   9. Přesuneme se k horní části žaluzie. Než nasadíme zpět krytku, potřebujeme ještě silon vypnout. Odklopíme opět fixační pohyblivou část (krok. 3). Koukající strunu z profilu natáhneme kombinačkami, aby byla struna dostatečně napnutá a opět přiklopíme zpět. Strunu zastřihneme a profil žaluzie zavřeme krytkou.