AKCE: S kódem "mojezaluzie" nyní 20% SLEVA na žaluzie na míru. Právě teď navíc doprava pro žaluzie ZDARMA.

Jak vybrat žaluzie do oken

Léto se blíží a s ním i horké sluneční paprsky. Ty většinu z nás potěší při večerní procházce nebo posezení na zahrádce. V přehřátém interiéru, brzy ráno nebo při sledování televize nám ale mohou být spíše na obtíž. Snadným způsobem, jak v bytě či domě regulovat sluneční svit a do jisté míry i teplotu, jsou vnitřní žaluzie. Jak ale vybrat ty správné?

Jak vybrat žaluzie

Variabilita žaluzií do oken vás možná překvapí. Zdaleka neplatí, že by žaluzie do plastových oken musely být pouze bílé - na výběr je mnoho barev a odstínů. Rozhodovat se ale můžete i o tvaru krycí lišty nebo míře zastínění. Tento článek vás provede různými typy a variantami. Který typ je ten nejlepší pro konkrétní interiér závisí na preferencích a užívání dané místnosti. Jisté ovšem je, že si lze žaluzie na míru nechat zpracovat pro všechny typy oken a dveří a jejich montáž i ovládání jsou velmi jednoduché.

JAK CHCETE ABY VAŠE ŽALUZIE VYPADALY

Základním faktorem, kterého si lze všimnout na první pohled, je design. U vnitřních žaluzií typu Isoline naleznete horní profil ukončený klasickými plastovými kryty. U novější modelu Loco pro změnu horní krycí lišta sahá přes celou šířku žaluzie a nelze tak vidět žádný předěl mezi lištou a kryty. Něco z obojího nám nabízí řada Prim, kde je horní profil ukončen zaoblenými plastovými kryty kopírující lištu okna.

 Typy vnitřních žaluzií

Poslední zmíněný typ Prim obsahuje také nový typ brzdy žaluzií, kdy pro zabrždění žaluzií není nutné uchycení řetízku. Vraťme se ale zpět k designu. Možná vás překvapí, že jak krycí horní lišta žaluzií (nebo profil), tak samotné lamely lze objednat v mnoha různých barvách. Vedle bílé je tak možné zvolit také například odstín slonová kost, imitaci dubu, antracitovou nebo stříbrnou a mnoho dalších. Žaluzie na míru tak nemusí znamenat pouze přizpůsobení se rozměrům, ale také barvám vašeho interiéru a vkusu.

Vzorník barev žaluzií

PRAKTICKÁ KRITÉRIA

Pokud se přesuneme k praktickým faktorům, tak tím asi nejdůležitějším je míra zastínění. Žaluzie do oken ve standardním provedení vás ubrání před přímým sluncem a poskytují soukromí, místnost ale nezastíní zcela stoprocentně. Pokud vyžadujete ještě efektivnější zastínění, například v ložnici kvůli spánku, je pro vás ideální celostínící varianta, u které se lamely zcela domykají. Celostínící možnost je ideální například v ložnici.

Dalším funkčním faktorem je třeba tloušťka lamel. Ta může být 0,18 mm nebo 0,21 mm. Silnější lamely jsou odolnější při úklidu a manipulaci. Vzhledem k jejich vyšší váze se pro ochranu řetízku a navíjecího mechanismu může použít speciální převodovka. V neposlední řadě si lze zvolit také umístění ovládání žaluzií - řetízek může být umístěn jak vlevo, tak vpravo.

A když už jsme u té praktičnosti - ať už si vyberete jakýkoliv typ žaluzií, pro jejich čištění je tou nejvhodnější volbou praktická stěrka na žaluzie.

ŽALUZIE OPRAVDU PRO KAŽDÉHO

Jak se nám snad podařilo v tomto článku nastínit, možnosti tohoto tradičního stínícího prvku jsou opravdu rozmanité. Stejně tak i jejich využití: lze si objednat nejen žaluzie do plastových oken. Žaluzie na míru lze namontovat stejně tak i do oken dřevěných, ale využití najdou třeba i u prosklených dveří na balkon či terasu. Jaké byste si zvolili vy?

Měření žaluzií