AKCE: Pro nákupy nad 800 Kč nyní Zásilkovna na výdejní místo ZDARMA.

Jak opravit zaseklé žaluzie?

Téměř každý z nás se s tím někdy setká. Zaseklé okenní žaluzie. Tento problém nepotěší asi nikoho. Vnitřní žaluzie do oken jsou navíc nejčastějším způsobem interiérového stínění. Ročně se proto s jejich zaseknutím potýká opravdu velké množství lidí. Naštěstí má tato patálie většinou řešení – člověk akorát musí vědět, jak na to. Právě proto jsme pro vás připravili tento článek.

1. Kontrola lamel a vedení silonu

Oprava žaluzií není ideální zábava na nedělní odpoledne, ale pokud jste dočetli až sem, asi nemáte na výběr. Tak pojďme na to.

Byť se nám může zdát, že problémem je zaseklý řetízek, někdy se může stát, že problém vychází odjinud. Na prvním místě proto doporučujeme zkontrolovat lamely a vedení napnuté silonové struny skrze lamely. Není někde zaseklý cizí předmět? Ohnutá lamela? Nečistota v otvoru v lamele pro vedení silonu?

2. Kontrola řetízku

Zkontrolujte také kuličky řetízku. Deformované či dokonce scházející kuličky mohou dělat neplechu v převodovce a způsobovat zaseknutí. Řetízek pečlivě zkontrolujte v tomto kroku i těch následujících.

3. Sejmutí bočního krytu vedení řetízku

Pokud jste nenašli žádný problém v prvním kroku, posuňme se dál. Na boku profilu žaluzie sundejte boční krytku. 

Sejmutí bočního krytu

Zkontrolujte vedení řetízku. V ideálním případě může pomoct odstranění nečistoty či vrácení vypadlého řetízku tam, kam patří.

V případě, že je to možné, odklopte také část překrývající vedení řetízku.

odklopeni krytu na vedení řetízklu na žaluzie

Jestli ani zde nevidíte žádný problém, nastává to pravé „žaluzijní“ dobrodružství. Odmontování okenní žaluzie a zkontrolování vnitřního mechanismu vedení řetízku. Pokud Vás v tomto kroku opustila víra a motivace, můžete nechat opravu žaluzií na nás.

4. Odmontování žaluzie z okna

V tomto kroku je ideální mít asistenci. Zvedněte lamely k hornímu okraji okna a podržte je tam. Na obou stranách odšroubujte šrouby, které drží profil žaluzie na okně a sundejte žaluzie z okna.

odsroubovani žaluzie z okna

Pokud bude potřeba žaluzii odnést dále od okna, uvolněte v dolní části okenního rámu silonovou strunu.

kolíček - silon

kolíček - silon oprava

Žaluzie položte na místo s dobrým osvětlením. A jdeme na kontrolu mechanismu vedení řetízku.

5. Kontrola mechanismu vedení řetízku

Mechanismus vedení řetízku (neboli převodovku) vysuňte z plastového profilu okna. Může být potřeba odjistit silonovou strunu.

vyndání převodovky žaluzie

5.1 Z čeho se mechanismus skládá?

Z čeho se převodovka skládá? Okenní žaluzie od různých výrobců mohou uvnitř vypadat trochu jinak. V ideálním případě, pokud jste si nechali dokumentaci k od výrobce, Vás můžou navést nákresy od výrobce. Pokud ji již nemáte (což bude asi platit pro většinu z nás :-)), můžete si udělat představu díky fotkám níže. Nezapomínejte ale, že díly žaluzií do oken různých výrobců se mohou zčásti lišit.

Vedení řetízku

vedení řetízku na žaluzie

Klec řetízku

klec řetizku žaluzie

Kolečko řetízku

kolečko řetizku žaluzie

5.2 Udělejte si fotografii

Než budete postupovat dále, ideálně si vedení řetízku z obou stran vyfoťte, abyste měli předlohu, ke které se můžete vrátit.

5.3 Rozmontování mechanismu vedení řetízku

Části popsané výše od sebe oddělíme a vyjmeme řetízek. Zkontrolujte, zda jsou řetízek i jednotlivé části v pořádku. V případě že naleznete nečistotu, odstraňte ji. Častým problémem je poškození či opotřebování některé z částí mechanismu – řetízku, klece řetízku, nebo kolečka. V takové situaci neváhejte náhradní díl objednat v našem e-shopu.

Posléze řetízek navrátíme do původní polohy a vyzkoušíme, zda se v pořádku pohybuje.
Pokud vnímáme nebo vidíme opotřebení kteréhokoliv z dílů, objednejte si náhradní díl

5.4 Problém s navíjecí kladkou nebo textilní páskou

Pokud je i vedení řetízku/převodovka v pořádku, může být problém s kladkou navíjení či textilní páskou. Jde o tyč a její příslušenství uvnitř profilu žaluzie a navazující textilní pásku, která následně vytahuje lamely nahoru, či je spouští dolu. I zde může dojít k opotřebení. Zkontrolujte tedy i tyto díly a v případě potřeby objednejte nové.

6. Jak dostat žaluzii zpět na okno

Smontujte zpět převodovku (vedení řetízku) dle vaší původní fotografie. Připevněte silonovou strunu a zasuňte převodovku zpět do profilu žaluzie. Přišroubujte zpět na okno. Dole upevněte silonovou strunu pomocí kolíčků.

Doufáme, že jsme Vám pomohli tento častý problém s vnitřními žaluziemi problém vyřešit! Pokud je na vás oprava žaluzií příliš velké sousto, neváhejte se na nás obrátit! Naše služby poskytujeme v Praze a okolí. Kontakt na nás naleznete pod tímto odkazem. Nebo můžete využít kontaktní formulář. Přehled všech našich služeb najdete zde zde. Vedle vnitřních žaluzií do oken si u nás můžete objednat také žaluzie venkovní, či jiné druhy venkovní stínící techniky.