AKCE: Nyní 20% SLEVA na těsnění do oken a také na žaluzie na míru.

Často řešíte: Jak zabránit rosení oken v zimě

Rosení oken je celkem běžný jev, který se děje hlavně v zimě. Nemusíme se hned bát, že orosená okna jsou nevyhovující a zralá na výměnu. Rosení má co dočinění s vlhkostí a teplotou vzduchu v interiéru a je několik faktorů, které rosení způsobuje. Pojďme se spolu podívat, co rosení oken způsobuje a jak tomu jednoduše předejít. Vysvětlíme si také, jak funguje vlhkoměr, který za vás množství vlhkosti pohlídá.

Rosa na oknech je způsobená nadměrnou kondenzací vodních par a nejvíce nás potrápí v koupelně a kuchyni ale i v jiných místnostech. Vzduch v místnosti dokáže přijmout pouze určité množství vlhkosti, ve chvíli, když množství vlhkosti přesáhne určité procento, začne se srážet na nejchladnějších plochách v místnosti, což jsou zpravidla právě okna. Pokud máme rosu na vnitřní části skla, rámu, nebo dokonce mezi okny, je důležité s tím něco dělat. Vysoká vlhkost vzduchu v interiéru přináší zdravotní rizika, podporuje růst plísní, způsobuje dýchací problémy a bolesti hlavy. Proto je dobré se nadměrné vlhkosti v domě vyhnout.

Jak rosení oken předejít?

Je to jednoduché, větrat, větrat, větrat a ještě jednou větrat. V zimních měsících a hlavně v topné sezóně není vhodné větrat na mikroventilaci. V létě můžeme mít okno na ventilaci či mikroventilaci klidně celý den a během toho času se stihne vzduch vyměnit. V topné sezóně je mnohem výhodnější a efektivnější okno otevřít dokořán na několik minut denně a zajistit tak rychlou a intenzivní výměnu vzduchu. A kdy je čas vyvětrat? Na to vás může upozornit právě vlhkoměr. Vlhkoměr je levné zařízení, které jednoduše přilepíte na rám okna, ideálně ve výšce očí a na místo odkud je dobře vidět. Jakmile je ručička v červené zóně - vyvětrejte.

V zimě otevřeme okno dokořán, pokud můžeme, otevřeme i protilehlé okno, abychom vytvořili průvan.

Doporučená správná vlhkost v bytě je v zimě 45 % až 60 % a v létě od 40 % do 55 %. Vždy by se mělo jednat o rozmezí 40 % až 60 %. Procenta vás ovšem trápit nemusí. Ručička vlhkoměru vám jednoduše ukáže, tohle už je moc.
Další faktor, který ovlivňuje rosení oken je také zablokované topení. Nebraňte topení prádlem, příliš širokým parapetem nebo květinami. K oknům se pak nedostane potřebné teplo a nemůže případnou vlhkost vysušit.

Co způsobuje nadměrnou vlhkost v interiéru a rosení oken?

  • Vaření

  • Sprchování se

  • Sušení prádla v místnosti

  • Květiny - zalévání

  • Akvária a terária a jiné nádrže s vodou

  • Samotná vlhkost domu (novostavby, sklepní prostory)

  • Více lidí v místnosti (zadýchání místnosti)

  • Špatně umístěné topení

  • Špatné zateplení budovy (neprodyšné)

  • Dlouhodobě stažené žaluzie (zabraňují v aklimatizaci skla - osušování a ohřívání)

Pokud se nám okno rosí zvenku není třeba dělat žádné významné kroky. Kapičky vody vznikají velkými rozdíly teplot. Například noční a denní teploty na jaře a na podzim jsou v desítkách stupních, proto se na okně tvoří rosa. Není to závada a nijak to neohrozí naše zdraví ani kondici oken.